K základnej úprave nechtov neodmysliteľne patrí pilník na nechty. Nie je to až tak dávno, keď sme si nechty tvarovali kovovým pilníkom. Spomínaný pilník je v dnešnej dobe odsudzovaný, pre nešetrné brúsenie nechtov.
V súčasnosti je na trhu viacero druhov pilníkov:
- papierové pilníky
- brúsne bloky
- sklenené pilníky
- nechtové brúsky
Papierové pilníky
Ide o dva brúsne papiere spojené pevným jadrom. Vyrábajú sa v rôznej zrnitosti. Ak je pri pilníku uvedené 80/180, znamená to, že pilník je z jednej strany jemnejší (180) a z druhej drsnejší (80). Pilníky alebo bloky so zrnitosťou 80 až 120 sú vhodné na obrúsenie väčšej časti gélu alebo akrylu. Pre jemné dotvarovanie nechta použite jemnejšie pilníky so zrnitosťou 150 až 180. Na prebrúsenie prírodných nechtov odporúčame najjemnejší pilník so zrnitosťou 240.
Z hygienického hľadiska odporúčame pilníky čistiť a dezinfikovať. Ideálne je, aby každá vaša zákazníčka mala u vás „kartu“, v ktorej budú založené len tie pilníky, ktoré ste používali pri modelácii a tvarovaní jej nechtov.
Papierové pilníky sú vyrábané vo viacerých tvaroch. Preto odporúčame vyskúšať si čo najviac druhov a tak sa rozhodnúť pre ten správny tvar.
Sklenené pilníky
Jemné, obojstranné pilníky. Ich veľkou výhodou je jednoduchá dezinfekcia. Väčšinou sú využívané na domáce modelovanie alebo na tvarovanie prirodzených nechtov.
Brúska na nechty
Najlepším pomocníkom na prebrúsenie modelovaných nechtov je brúska na nechty. Údržba a dezinfekcia je jednoduchá, pretože brúsne kotúčiky sa dajú ľahko odňať a dezinfikovať. Pri brúsení buďte opatrní, aby ste nezbrúsili viac ako chcete.
Brúsne bloky
Sú to kombinované pilníky s leštičkou. Hovoríme im brúsne bloky. Zrnitosť takýchto blokov je na každej strane iná (400/600/1200/4000). Kde 400 je jemnulinký pilníček a 4000 leštička.
Samozrejme každá nechtová dizajnérka si musí vybrať ten správny tvar, s ktorým jej práca pôjde čo najlepšie.