Pomaly, ale isto nastávajú teplé dni, počas ktorých nechávame tenisky vzadu v skrini a začíname nosiť lodičky, sandáliky, žabky a inú letnú obuv. Odhaľujeme tú časť tela, ktorá zostáva počas iných ročných období v roku zakrytá – naše nohy a konkrétne chodidlá. A práve preto, im musíme venovať patričnú starostlivosť. Ani tie najkrajšie sandáliky totiž nevyniknú na neupravených nohách. Suché a popraskané päty však nie sú len neatraktívne na pohľad, ale predstavujú aj zdravotný problém. Vhodnou starostlivosťou môžete zabrániť zarastaniu nechtov, tvorbe otlakov, či iných neduhov.
Ošetrenie chodidiel môžeme nechať na odborníkovi, hlavne v prípade, ak trpíme nejakou kožnou chorobou, plesňami, či iným zdravotným problémom. No pedikúru hravo zvládneme aj doma. A ako na to? Pred začatím si nezabudnime odstrániť starý lak z nechtov. Domáca pedikúra môže byť vykonávaná dvoma spôsobmi. Buď tzv. suchá pedikúra, alebo mokrá pedikúra. Je na nás, čo nám viac vyhovuje. Odborné názory nie sú jednotné v tom, ktorá je vhodnejšia.
Mokrá pedikúra
Začíname kúpeľom nôh. Poslúži nám vanička na pedikúru s teplou vodou. Do vody môžeme pridať bylinky, alebo vonný olej. Môžeme tiež pridať voňavú soľ do kúpeľa, ktorá má relaxačné ale i ošetrujúce účinky. Kúpeľ zároveň zmäkčí zatvrdnutú pokožku a jej odstránenie bude o to jednoduchšie. Hrubú, odumretú kožu odstránime opatrne pomocou orezávača so žiletkou. V prípade, že koža nieje až taká hrubá, použijeme pilník, alebo pemzu. Radšej pilujme pomalšie a na pilník tlačme slabšie. Bude nám to síce dlhšie trvať, ale vyhneme sa tým prípadnému zraneniu, či prílišnému zbrúseniu kože, ktoré by mohlo byť veľmi bolestivé. Následne je vhodné kožu ešte obrúsiť jemným pilníkom.
Suchá pedikúra
Tento spôsob úpravy a ošetrenia nôh nezačína kúpeľom, no je potrebné chodidlá vydezinfikovať. Tak sa pustíme do úpravy kože. Budeme na to potrebovať rôzne pedikérske pomôcky. Suchá pedikúra sa vykonáva predovšetkým pomocou elektrickej brúsky a špeciálnych nástavcov na pedikúru. Brúskou odstránime suchú zrohovatenú kožu. Suchá pedikúra je bezpečnejšia, takže sa nemusíte obávať poranení, nepoužíva sa pri tom žiaden skalpel.
Úprava nechtov
Keď už máme kožu hladkú, nesmieme zabudnúť na nechty. Nechty na nohách udržujeme krátke a zastrihávame (klieštikmi, alebo pedikérskymi nožničkami) ich rovno. Rovné strihanie nechtov na nohách predchádza nepríjemnému zarastaniu nechtov. Následne nechty opilníkujeme tak, aby sme na nich nemali žiadne ostré hrany a zatlačíme, či odstránime kožu okolo nich. Dámy si môžu nechty maľovať lakom. V drogériách sú dostupné špeciálne laky, ktoré obsahujú antibakteriálnu, či antimykotickú zložku. Môžete ich nájsť pod názvom antimykotický lak, antiseptický lak alebo protiplesňový lak na nechty. Aby sa nám lepšie nanášal lak, a aby sa neotlačil na vedľajšie prsty, môžeme použiť rozdeľovač prstov, ako ochranu na prsty.
Výživa pre pokožku nôh
Na záver nohy umyjeme a dôkladne vysušíme, pričom nezabúdame na priestory medzi prstami. Taktiež do nich krúživými pohybmi vmasírujeme špeciálny krém na nohy, aby boli hladké, vláčne a jemné. Masážou zbavíte nohy napätia a podporíte ich prekrvenie. Krém na nohy by mal byť mastný s hustou konzistenciou, nakoľko na koži na chodidlách (rovnako ako na dlaniach rúk) sa nenachádzajú póry a preto sa pokožka nedokáže sama zvlhčovať. Ak ich chceme mať naozaj extra jemné, natrieme ich večer hrubou vrstvou a obujeme si na noc bavlnené ponožky.
Celý proces je potrebné opakovať približne raz za dva týždne. Možno sa vám tá procedúra domácej manikúry zdá zložitá, zdĺhavá a náročná, ale vaše nohy si to naozaj zaslúžia. Veď vás nesú tisíce kilometrov po celý život.
Výrobky spomínané v článku si môžete zakúpiť na www.top-nechty.sk pedikúra.