V nechtovom dizajne sa stretávame so širokým sortimentom rôznych materiálov, produktov. Prináša nespočetne veľa možností. Označenie jednotlivých výrobkov sa môže zdať dokonca až chaotické. Poďme si teda spoločne zadefinovať aspoň základné pojmy.
Medzi hlavné materiály, s ktorými sa v nechtovom dizajne pracuje, je gél a akryl. Slúžia na modeláciu nechtov. Neskôr vynašli nový materiál, ktorého označenie sa začína s POLY. Či už ho nazveme polygél alebo polyakryl, na tom nezáleží. Jedná sa totiž o ten istý produkt. Vznikol spojením gélu a akrylu a to špeciálnym zmiešaním. To znamená, že pri tejto kombinácii boli použité len tie najlepšie vlastnosti z oboch materiálov.
Modelovací gél
Vo všeobecnosti ide o hustú tekutinu, s ktorou sa manipuluje prostredníctvom špeciálnych štetcov. Pomocou nich sa materiál aplikuje na šablónu, alebo tipy. Viete ho aplikovať aj na prirodzené nechty, ktoré krásne spevní. Nepoškodí vám ich tak ako akryl, ale samozrejme aj gél má nejaké negatívne účinky. Spočíva to hlavne pri jeho odstraňovaní, ktoré sa robí niekoľkonásobným brúsením alebo pilovaním.
Gél je potrebné nechať vytvrdnúť v LED/UV alebo Dual lampe. Dĺžka polymerizácie závisí od výkonu jednotlivej lampy. Po vytvrdnutí sa vám na jeho vrchnej časti objaví výpotok. Ide o lepkavú tekutinu, ktorú je potrebné zotrieť čističom gélu alebo cleanerom. Výhody gélu je jeho konzistencia, ktorá je pružná, a na nechtoch vydrží dlho.
Modelovací akryl
Akryl je prášková hmota, ktorú je potrebné kombinovať s liquidom, aby sa s ním dalo modelovať. Mieša sa priamo na štetci a to tak, že ho najprv namočíme do liquidu a následne do akrylového prášku. Vzniknutá konzistencia na vzduchu rýchlo tvrdne, a preto je potrebné s ňou hneď pracovať. Výsledný materiál pripomína tvarovateľnú pastu, ktorú pomocou štetca formujeme do šablón alebo tipov.
Tento materiál je vhodný skôr pre profesionálne nechtárky, keďže si vyžaduje rýchlu manipuláciu. Výhody akrylu je pevnosť, odolnosť a trvácnosť. Vydrží vám aj 4 týždne. Medzi jeho nevýhody je hlavne zdĺhavý proces odstraňovania. Môže sa na to použiť kozmetický acetón a nevyhnete sa niekoľko násobnému brúseniu či pilovaniu. Pre prirodzené nechty je to nevyhnutý tlak, pod ktorým riadne oslabnú.
POLYGÉL/POLYAKRYL
Spojením gélu a akrylu vznikne efektívna kombinácia nesúca názov POLY. To v preklade znamená “niečo na pol ceste”. Polygél, nazývaný aj polyakryl, je inovatívnym spojením tých najlepších vlastností oboch materiálov. Výsledkom je hustá konzistenica. Pružnosť gélu a pevnosť akrylu vám zabezpečí dokonalé nechty. Formujeme ho pomocou plochého štetca do šablónov, alebo dual foriem. Na formovanie môžete použiť aj špeciálnu lopatku na formovanie.
Polygél je vhodný aj na prirodzené nechty. Je to úžasný materiál pre začínajúce nechtárky, pretože nezateká, a teda sa modelovaniu môžete venovať tak dlho ako potrebujete. Vytvrdne vám v UV, LED a Dual lampe.